چشمی درب اتوماتیک یا فتوسل درب برقی

امروزه در بسیاری از فروشگاه‌ها و اماکن دولتی و خصوصی مانند بانک‌ها شاهد در‌ب‌های خودکار هستیم . این در‌ب‌ها که با استفاده از چشمی درب اتوماتیک باز و بسته می‌شوند .امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار هستند . این در‌ب‌ها به دلیل باز و بسته شدن خودکار و اینکه احتیاجی به باز و بسته کردن درب ، با دست نیست مورد توجه زیادی قرارگرفته‌اند . این درب‌ها از سنسورهای گوناگونی برای باز شدن استفاده می‌کنند .که در ادامه تعدادی از آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم .

انواع درب اتوماتیک و مکانیزم آن ها :

هدف اصلی درب‌ اتوماتیک اجازه عبور اشیا از یک منطقه است .  با این حال ، آنها همچنین برای کنترل جو فیزیکی ، مانند جلوگیری از ورود باد به ساختمان ، یا عمل به عنوان یک مانع صدا استفاده می‌شوند.  بعضی از درب‌های اتوماتیک دارای مکانیزم قفل هستند که هنگام اسکن کارت یا با اسکن اثر انگشت درب را به طور خودکار باز می‌کنند .

حسگر درب کرکره ای:

درب های اتوماتیک کرکره ای این روز ها مورد توجه بسیاری قرار گرفته اند . این درب ها بیشتر در فروشگاه و پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرند . استفاده از این درب ها کار را برای عموم مردم سریع‌تر و راحت تر کرده است . این نوع درب ها در ابعاد مختلف ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند. جدیدا در پنجره ها نیز از درب های کرکره ای استفاده می شود .

حسگر درب کرکره ای

نمونه ای از درب اتوماتیک کرکره ای

چشمی درب اتوماتیک:

اکثر درب‌های اتوماتیک از سنسورهای تشخیص حرکت یا نوری برای فعال کردن مکانیسم های بسته شدن یا باز کردن استفاده می کنند.  چشمی درب اتوماتیک برای پیگیری حرکت در کناره های درب نصب شده اند.  از سنسورهای درب در محیط های صنعتی و تجاری استفاده می شود. تا دسترسی آسان به ساختمان ، به ویژه برای افراد معلول امکان پذیر باشد. این امر ورود به ساختمان را ایمن تر و کارآمدتر می کند .

چشمی درب اتوماتیک

چشمی درب اتوماتیک

سنسور فشار:

درب‌های اتوماتیک که از سنسور فشار استفاده می کنند مساحت زیادی دارند که در جلو و پشت ساختمان قرار می گیرند.   اگر وزن بیش از حد مجاز تعیین شده باشد . درب باز می شود. از سنسورهای فشار می توان به عنوان سنسور ثانویه نیز استفاده کرد. اگر سنسور اصلی خراب شود ، سنسور فشار فعال می شود.  اگر سنسور فشار هنگام بسته شدن تشخیص دهد نوعی مقاومت وجود دارد ، درب از بسته شدن روی آن شی جلوگیری می کند .

سنسور مادون قرمز:

چشمی درب اتوماتیک از فناوری مادون قرمز برای باز کردن درب‌های اتوماتیک استفاده می کند. حسگرهای مادون قرمز قادر به تغییر دما هستند. وقتی سنسورها دمای گرم تری را نشان می دهند که نشان دهنده یک انسان است . مکانیسم باز و بسته شدن درب را فعال می کند. سنسورهای مادون قرمز معمولاً مانند سنسورهای اصلی در سیستم های درب استفاده می شوند.

ردیاب حرکتی  مانند خفاش ها ، حسگرها پالس هایی از امواج مافوق صوت یا انرژی مایکروویو را تولید می کنند .و از آن برای تشخیص یک جسم استفاده می کنند . اگر جسمی در راه باشد امواج مافوق صوت و مایکروویو از روی جسم پرش می کنند.ردیاب های حرکتی از زمان صرف شده برای رسیدن موج فراصوت یا مایکروویو استفاده می کنند .تا مشخص شود که آیا جسمی در راه است یا نه .

حسگر درب اتوماتیک

تعمیر درب اتوماتیک:

اول از همه ریموت درب را چک کنید ، وقتی که ریموت درب برقی چک شد و از بدون ایراد بودن آن مطمئن شدید و درب باز می شد اما بسته نمی شد، احتمالا ایراد از چشمی ها است. وقتی که ایراد از چشمی درب اتوماتیک باشد باید از هم تراز بودن و تمیز بودن

آن ها اطمینان حاصل کرد، درواقع هر چیزی که مانع از رسیدن مادون قرمز به گیرنده شود.

بعضی مواقع امکان دارد چشمی درب اتوماتیک در معرض نور آفتاب قرار داشته باشد. و به دلیل اینکه نور خورشید اشعه مادون قرمز تولید می کند. می تواند در چشمی اختلال ایجاد کند. در تابستان که آفتاب شدیدتر می تابد این مورد بیشتر اتفاق می افتد. که با گذاشتن سایبان برای چشمی ها این مشکل برطرف می شود .

چشمی درب اتوماتیک ریلی:

یکی دیگر از نمونه های این درب ها مدل ریلی آن است. که به دلیل اشغال کردن فضای کم ، معروف شده است . این درب ها معمولا در مکان هایی که فضای کمی برای استفاده دارند نصب می شود .

مکانیزم حسگر درب اتوماتیک

مکانیزم چشمی درب اتوماتیک

نگرانی هایی از درب اتوماتیک:

از آنجا که درب‌های اتوماتیک توسط افرادی که از آنها عبور می کنند. قابل کنترل نیستند ، در صورت خراب شدن و بسته شدن ، سنسورها ممکن است آسیب ببینند. برای جلوگیری از این اتفاق اغلب ، سنسورهای متعددی نصب می شود .تا بتواند شی‌ را بین درب ها تشخیص دهد .

چشمی درب اتوماتیک گردان

مکانیزم باز و بسته شدن درب توسط چشمی

چشمی درب اتوماتیک یا سنسور حرکت به یک قطعه درایو الکترونیکی متصل است. که مکانیزم باز و بسته شدن را کنترل می کند. این مکانیزم از طریق چرخ دنده یا درایو کمکی به صفحات درب خودکار متصل می شود. درایو کمکی با چرخ دنده ای به کمربندهای لاستیکی متصل می شود .که حرکت بستن یا باز شدن درب‌ها را کنترل می کند . در مورد درب های تمام اتوماتیک که از نوع کشویی هستند .درب با غلطک هایی نصب می شود. که در امتداد ریل ها قرار می گیرند تا درب‌ها به راحتی باز و بسته شوند .

کنترل از راه دور:

برخی از درب‌های اتوماتیک برای کنترل باز و بسته شدن به یک کنترل از راه دور رابط انسانی نیاز دارند. یک نمونه از این درب ها، درب های گاراژ است. وقتی درب سیگنال صحیح را از کنترل راه دور دریافت می کند . درب باز می شود. موج معمولاً در یک فرکانس خاص است .

حسگر درب اتوماتیک گاراژ

درب اتوماتیک گاراژ

مطلب آخر:

امروزه در بسیاری از شرکت ها و منازل از چشمی درب اتوماتیک استفاده می شود . این درب ها به دلیل کارآمد بودن و همین طور هزینه نسبتا پایینی که دارند .مورد توجه زیادی قرار گرفته اند . همین مورد توجه قرار گرفتن توسط خریداران باعث شد تا شرکت های مختلفی به فکر تولید این مدل از درب ها بیوفتند .

امتیاز ما
, ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره با کارشناسان ما