جام های بالکنی

جام‌های بالکنی کاربردها و مزایای آن!

درب شیشه ای

جام‌های بالکنی از جمله ابداعاتی هستند که پس از فراگیر شدن زندگی آپارتمانی و سبک‌های جدید معماری در پنت‌هاوس‌ها و ویلاها بسیار مورد استقبال قرار می گیرند. این جام‌ها که به تراس شیشه‌ای یا ایوان شیشه‌ای هم شهرت دارند. با نصب بر روی فضای باز بالکن منزل شما، فضایی امن و راحت را برای شما ایجاد می کنند. که می تواند کاربردهای متعددی را به منزل شما بیفزاید. در ادامه درباره ساختار جام‌های بالکنی و کاربردها و مزایای آن به تفصیل سخن خواهیم گفت.

جام های بالکنی در آپارتمانجام ‌های بالکنی در آپارتمان‌ها

ساختار جام‌های بالکنی

درب شیشه ای بالکن یا همان جام بالکنی در واقع یک فضای شیشه‌ای است که بر روی تراس منزل نصب می شود. تا به شما در ایجاد یک فضای امن با کمترین اتلاف انرژی کمک کند. این مکانیزم با نصب دو پروفیل آلومینیومی افقی در کف و سقف تراس و دو پروفیل آلومینیومی عمودی در دو طرف آن آغاز می شود که دارای ریل‌هایی برای قرار گیری قطعات شیشه هستند. سپس شیشه‌هایی با قطع‌های هم اندازه و استاندارد که دارای نوارهای مخصوصی در دور و بلبرینگ‌هایی در قسمت بالا و پایین هستند. بر روی این ریل‌های آلومینیومی نصب می شوند که به راحتی نیز قابل حرکت خواهند بود.

البته حداقل یک شیشه یا دو شیشه از تمامی این قطعات در گوشه‌ای ثابت خواهد ماند و باقی شیشه‌ها فضایی متحرک ایجاد خواهند کرد. جنس شیشه مورد استفاده در این مکانیزم نیز معمولاً از شیشه‌های ساده ۸ میلیمتری یا ۱۰ میلیمتری یا به درخواست شما شیشه‌های سیکوریت یا سندبلاست شده است. همچنین شما می توانید از شیشه‌های دو جداره ۲۰ میلیمتری نیز در این مکانیزم استفاده کنید تا میزان عایق شدن فضا را نیز دو چندان کرده باشید.

ساختار جام‌های بالکنی می تواند به شکل خطی، چند ضلعی، گیوتینی و یا حتی کمانی طراحی و اجرا شود. و در نحوه ساختار و عایق کردن فضای شما هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت. حداکثر طول شیشه‌های بالکنی ۲۷۰ سانتی متر و در نوع گیوتینی ۳۰۰ سانتی متر خواهد بود و البته این اندازه بنا به اقتضای فضا می تواند با شیوه‌های خلاقانه‌ای بزرگتر نیز باشد.

جام های بالکنی در پنت هاوس

جام‌های بالکنی در پنت هاوس و ایوان ها

نکته دیگر درباره ایوان شیشه‌ای کاربرد آن در مکان‌های مختلف است. جام‌های بالکنی علاوه بر استفاده به عنوان تراس شیشه‌ای می تواند در جاهای دیگری نیز کاربرد داشته باشد. انواع کاربردهای آن را در اینجا مثال می زنیم:

 • استفاده در بالکن آپارتمان
 • استفاده در تراس خانه‌های ویلایی
 • استفاده در فضای آلاچیق حیاط
 • استفاده در نمای پنت هاوس
 • استفاده در فضای خارجی ساختمان‌ها (دیوار و سقف)
 • استفاده در ویترین فروشگاه‌ها
 • استفاده در گلخانه‌ها
 • استفاده در شرکت‌ها و ادارات به عنوان پارتیشن بندی
 • استفاده در سالن‌های ورزشی
 • استفاده در کتابخانه‌ها برای تفکیک فضا
 • و…
جام‌های بالکنی در واقع بستری مناسب برای ایجاد یک هائل امن و مطمئن هستند که می توانند مزایای بسیاری را در هر یک از کاربردهای فوق ایجاد نمایند. در ادامه پیرامون مزایای بی شمار استفاده از ایوان شیشه‌ای صحبت خواهیم نمود.

پارتیشن های شیشه ای

استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای در کتابخانه‌ها

جام‌های بالکنی به طور مشخص ایجاد کننده فضایی خاص در مکانی خاص هستند و این فضا می تواند در کاربردهای مختلف، مزایای متنوعی نیز داشته باشد. به عنوان مثال برخی از مزایای این سازه را در برخی مکان‌ها در اینجا شرح خواهیم داد:

در خانه‌های آپارتمانی ایجاد فضایی در بالکن می تواند محیطی چهار فصل و امن را برای شما ایجاد کند که از آن به عنوان مکانی برای انجام امور زندگی یا پرورش گیاه استفاده کنید. سیستم جام‌های بالکنی به گونه‌ای طراحی شده است. که از نفوذ هر گونه رطوبت، گرد و غبار، حمله پرندگان و حشرات و حتی از نفوذ آلودگی‌های صوتی به درون خانه شما جلوگیری کند. استفاده بهینه از فضای بالکن یا تراس در خانه‌ها چیزی است. که بسیاری از خانواده‌ها به آن نیاز دارند و نصب یک تراس شیشه‌ای در این میان می تواند بسیاری از چالش‌های این چنینی را بر طرف کند.

به عنوان مثال خانه‌هایی که دارای تراس‌های بزرگ با شکل‌های گوناگون هستند. بسیار مایلند که از این فضا برای پذیرایی میهمان‌های خاص خود استفاده کنند .و در بسیاری از مواقع با محدودیت‌هایی مثل ناسازگاری آب و هوا، نفوذ باد و باران، آلودگی صوتی در محیط بیرونی خانه، مزاحمت حشرات و… روبرو هستند که تمامی این مشکلات با این وسیله حل خواهد شد.

در پنت‌هاوس‌ها علاوه بر ایجاد عایق صوتی و حرارتی، داشتن ویوی زیبا به بیرون و داشتن نمای زیبای ساختمان از محیط خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است. جام بالکنی در کنار تمام مزایای نام برده، زیبایی خاصی نیز از بیرون داشته و از طرفی نمای ساختمان را به هیچ عنوان محدود نمی کند. بنابراین در پنت‌هاوس‌ها یا ویلاهای کوهستانی ایجاد فضای شیشه‌ای می تواند بسیار مطلوب باشد.

مزایای جام های بالکنی

استفاده از پارتیشن‌های شیشه‌ای در اداره جات

در فضاهای رسمی مانند اداره جات، باشگاه‌های ورزشی و کتابخانه‌ها جام‌های شیشه‌ای می تواند به تفکیک فضا و ایجاد پارتیشن‌های متعدد کمک کند که در هر یک از این محیط‌ها کاربردهای مختلفی نیز خواهد داشت. استفاده از شیشه‌های سندبلاست در اداره جات جهت تفکیک کامل نمای قسمت‌های مختلف می تواند بسیار مفید باشد. برخی شرکت‌ها می توانند شیشه‌های سندبلاست را به گونه‌ای سفارش دهند که نام یا لوگوی شرکت بر روی آن‌ها حک شده باشد.

از دیگر مزایای جام‌های بالکنی می توان به حرکت پذیری راحت و نصب آسان آن اشاره کرد. شما برای تمیز نگاه داشتن این شیشه‌ها هرگز به مشکل برنخواهید خورد. چرا که از دو طرف، دسترسی به این شیشه‌ها وجود دارد. و همینطور به راحتی می توانید آن‌ها را از ریل‌ها خارج کرده. و پس از شستشو مجدداً در جای خود قرار دهید.

یکی دیگر از مزایای جام‌های بالکنی، عدم دسترسی از خارج است. این شیشه‌ها از سمت بیرون باز نمی شوند .و بنابراین علاوه بر تمام مزایای نامبرده، از نظر امنیتی هم می توانند مناسب باشند. جام‌های بالکنی از داخل بهم قفل می شوند .و از بیرون هیچ لبه یا دستگیره‌ای برای باز کردن ندارند و تنها راه عبور از آن‌ها شکستنشان است که با سر و صدای زیاد مواجه خواهد بود. همچنین اگر از شیشه‌های نشکن استفاده کرده باشید. همین امر نیز دیگر برای متجاوزین امکان پذیر نیست.

منابع:

https://www.ofdesign.net/interior-design/glass-roof-terrace-for-the-benefits-of-a-glass-canopy-3230/amp

امتیاز ما

مقالات اخیر

فهرست
مشاوره با کارشناسان ما