از شیشه های سکوریت در درب های اتوماتیک استفاده می شود

شیشه سکوریت اتوماتیک چه نوع شیشه ای است؟

شیشه سکوریتی

مقدمه

به احتمال زیاد تا کنون در مراکز خرید و یا در مجامع عمومی شیشه سکوریت اتوماتیک مشاهده کرده باشید.این مدل ها معمولا به عنوان درب‌های اتوماتیک شناخته می‌شوند اما مدل سکوریت به جنس شیشه این درب‌های اتوماتیک گفته می‌شود که به دلیل خاصیتی که دارند به این نام شناخته می شوند . در ادامه بیشتر با این مدل می‌شوید . با ما همراه باشید .

شیشه سکوریت چه نوع شیشه ای است؟

علت نام گذاری این شیشه‌ها که نام سکوریت را روی آن گذاشته اند طریقه شکسته شدنشان است . آن ها  در کوره های مخصوص ساخته می شوند و بعد از پخته شدن در کوره بلافاصله سرد می شوند . در مقابل ضربه مقاوم نیستند و مانند تمام شیشه های دیگر شکننده هستند اما چیزی که آن ها را از بقیه متمایز می کند ، نوع شکستن آن ها است .

شیشه های سکوریت به نحوه شکستنشان معروفند .

شیشه های سکوریت به نحوه شکستنشان معروفند

شیشه سکوریت با شیشه معمولی چه تفاوتی دارد؟

شیشه معمولی(خام)در کوره ای با دمای مجاز برای ساخت این مدل قرار می گیرد و بعد از آن خنک می شود. مدل (معمولی) بر اثر برخورد ضربه و شکسته شدن به تکه های بزرگ تیز و پر خطر تبدیل می شوند. اما در مقابل آن شیشه سکوریت اتوماتیک در صورت شکستن به حالت پودری تغییر حالت می دهند. و به قطعات ریز بی خطر تبدیل می شود .

نوع سکوریت قادر به تحمل دمای بسیار بالایی هستند. این مدل می تواند دمای 300 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. در صورتی که بقیه آن ها تنها قادرند حداکثر دمای 60 درجه سانتی گراد را تحمل کنند .

شیشه سکوریت در صورت شکسته شدن به قطعات ریز تبدیل می شود

شیشه سکوریت در صورت شکسته شدن به قطعات ریز تبدیل می شود

نحوه تولید شیشه سکوریت چگونه است ؟

روند ساخت این مدل از شیشه ها ، با مدل های دیگر کمی متفاوت است . برای ساخت آن ها  نیز احتیاج به شیشه خام است . برای این کار ابتدا نوع خام تولید شود. هنگامی که تمام مواد اولیه برای سکوریت سازی فراهم شد قبل از فرایند سکوریت کردن اول باید آن ها را به اندازه دلخواه برش داد .

این کار را بعد از فرایند سکوریت سازی نمی شود انجام داد زیرا بعد از این فرایند شیشه ها به هیچ عنوان از هم جدا نمی شوند و در این مواقع اگر خراشی روی آن ها  بیفتد. خطر شکستنشان را بسیار بالا می برد . بعد از برش دادن آن ها را مورد بررسی قرار می دهند تا در صورت وجود حباب در آن ها مانع از سکوریت کردن شوند .

بعد از صیقل دادن و تمیز کردن ، حالا نوبت به سکوریت کردن آن می رسد .

برای فرایند تولید شیشه سکوریت اتوماتیک ، آن ها را در کوره ای با دمای 700 درجه سانتی گراد قرار می دهند. و بعد از مدتی آن را در دستگاه کولینگ می گذارند .

این دستگاه برای مدت چند ثانیه آن ها را در معرض فشار بالایی از هوای سرد قرار می دهد. تا بیرون آن زود تر از مرکزش خنک شود این کار باعث سکوریت شدن می شود .

شیشه های سکوریت خاصیت پودر شوندگی دارند

شیشه های سکوریت خاصیت پودر شوندگی دارند

شیشه سکوریت در چه مکان هایی استفاده می شود؟

این مدل از شیشه هایی که به نام شیشه سکوریت شناخته می شوند بیشتر در اماکن عمومی مانند : پاساژ ها ، مراکز خرید ، بانک ها و ادارات و…… استفاده می شوند . در این مکان ها به دلیل رفت و آمد زیاد مردم امکان شکستن و یا خرد شدن وجود دارد. به همین خاطر است که از این مدل در اماکن عمومی استفاده می شود .

شیشه های سکوریت علاوه بر اماکن عمومی ، در منازل ما نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . شیشه بخاری ، شومینه ، فر ، گلس گوشی و خیلی از وسایل دیگر داخل منزل همه از این مدل استفاده می شود .

شیشه سکوریت اتوماتیک که یکی از موارد استفاده این مدل است. در بانک ها و مراکز خرید مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل رفت و آمد زیاد در این اماکن امکان شکسته شدن آن ها بسیار زیاد است. و اگر در این مکان ها از مدل معمولی استفاده شود. باعث به خطر افتادن جان مراجعه کننده ها و یا خریداران می شود.

برای همین در این مراکز از مدل سکوریت استفاده می شود تا در صورت ضربه خوردن به قطعات بزرگ تیز و برنده تبدیل نشوند و جان مراجعه کنده ها را به خطر نیندازند .

موارد استفاده از شیشه های سکوریت (درب اتوماتیک شیشه ای دورال در)

یکی از موارد استفاده از شیشه های سکوریت در گوشی های موبایل است

مطلب آخر:

همان طور که در بالا گفته شد. شیشه سکوریت یکی از انتخاب های خوب برای اماکن عمومی و مکان های پر رفت و آمد است. با پیشرفت صنعت شیشه سازی و با پیشرفت تکنولوژی استفاده شده در این صنعت ، امروزه شاهد ساخته شدن چنین مدل هایی هستیم. که هفت برابر از شیشه های معمولی مقاوم تر اند .

این مدل همانطور که گفته شد به دلیل طرز حرارت دهی در کوره های مخصوص به این مقاومت می رسند. و روند تولید آن ها با سایر مدل ها کاملا متفاوت است . با توجه به نیاز به انجام عملیات ویژه سکوریت کردن ، بدیهی است که قیمت آن ها بیشتر از مدل معمولی باشد.

قیمت شیشه سکوریت بسته به ضخامت ، نوع و ابعاد، حدود 1.5 الی 4 برابر مدل معمولی با همان ابعاد و ضخامت است .

برش زنی شیشه سکوریت اتوماتیک نیز با بقیه مدل ها متفاوت است. این مدل باید قبل از سکوریت شدن به طور دقیق اندازه گیری و برش زده شوند. زیرا بعد از سکوریت سازی به هیچ عنوان امکان برش خوردن نیست .

بسیاری از افراد گمان می کنند مدل سکوریت با ضخامت یکسان، وزن بیشتری از نوع معمولی دارد. در صورتی که شیشه سکوریت و معمولی با ضخامت یکسان هیچ تفاوت وزنی با یکدیگر ندارند و دلیل مستحکم تر بودن مدل سکوریت، عملیات ویژه ای است که روی آن انجام می گیرد .

امتیاز ما

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست
مشاوره با کارشناسان ما