از شیشه های سکوریت در درب های اتوماتیک استفاده می شود

شیشه سکوریت اتوماتیک چه نوع شیشه ای است؟

شیشه سکوریتی

مقدمه

به احتمال زیاد تا کنون در مراکز خرید و یا در مجامع عمومی شیشه سکوریت اتوماتیک مشاهده کرده باشید.این مدل ها معمولا به عنوان درب‌های اتوماتیک شناخته می‌شوند اما مدل سکوریت به جنس شیشه این درب‌های اتوماتیک گفته می‌شود که به دلیل خاصیتی که دارند به این نام شناخته می شوند . در ادامه بیشتر با این مدل می‌شوید . با ما همراه باشید .

اجزای تشکیل دهنده درب شیشه سکوریت اتوماتیک عبارتند از:

 • شیشه سکوریت
 • موتور
 • اپراتور درب
 • کاور
 • قفل برقی
 • باتری
 • منبع تغذیه
 • مرکز کنترل درب

تجهیزات جانبی

 • برق اضطراری
 • ریموت
 • قفل برقی
 • اپراتور
 • کاور شاسی

شیشه سکوریت چه نوع شیشه ای است؟

علت نام گذاری این شیشه‌ها که نام سکوریت را روی آن گذاشته اند طریقه شکسته شدنشان است . آن ها  در کوره های مخصوص ساخته می شوند و بعد از پخته شدن در کوره بلافاصله سرد می شوند . در مقابل ضربه مقاوم نیستند و مانند تمام شیشه های دیگر شکننده هستند اما چیزی که آن ها را از بقیه متمایز می کند ، نوع شکستن آن ها است .

شیشه های سکوریت به نحوه شکستنشان معروفند .
شیشه  سکوریت اتوماتیک به نحوه شکستنشان معروفند

شیشه های سکوریت با شیشه معمولی چه تفاوتی دارند؟

شیشه معمولی(خام)در کوره ای با دمای مجاز برای ساخت این مدل قرار می گیرد و بعد از آن خنک می شود. مدل (معمولی) بر اثر برخورد ضربه و شکسته شدن به تکه های بزرگ تیز و پر خطر تبدیل می شوند. اما در مقابل آن شیشه سکوریت اتوماتیک در صورت شکستن به حالت پودری تغییر حالت می دهند. و به قطعات ریز بی خطر تبدیل می شود .

نوع سکوریت قادر به تحمل دمای بسیار بالایی هستند. این مدل می تواند دمای 300 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. در صورتی که بقیه آن ها تنها قادرند حداکثر دمای 60 درجه سانتی گراد را تحمل کنند .

شیشه سکوریت در صورت شکسته شدن به قطعات ریز تبدیل می شود
شیشه سکوریت اتوماتیک در صورت شکسته شدن به قطعات ریز تبدیل می شود

انواع شیشه این درب ها

شیشه سکوریت از نوع کیلیر

شیشه سکوریت فلوت

سایز شیشه سکوریت درب معمولا 10 ml می باشد.

سکوریت دودی

با اضافه کردن مواد به شیشه سکوریت می توان شیشه سکوریت دودی تولید کرد.به این صورت که یک ورق دودی روی شیشه اضافه می شود و باعث می شود که شیشه رنگی شود.

مزایا:

باعث کمتر کردن نور می شود مناسب برای مکان هایی که هوای گرم تری دارد و یا نور خورشید خیلی مسلط است.که در فصل تابستان باعث کم شدن مصرف لوازم خنک کننده و در نهایت کاهش انرژی مصرفی می شود. و بر حفظ بینایی و همچنین از خارج دید کمتر به داخل می دهد.

شیشه سکوریت یعنی چه؟

فرآیند حرارتی که روی شیشه های معمولی انجام می گیرد را سکوریت کردن می گویند.این شیشه های در ابعاد مشخص برش زده شده اند.ابتدا آن را داغ می کنند و سپس خنک می کنند. این عملیات و سکوریت کردن به این علت انجام می می شود که در صورت شکست باعث بروز خطر نشود چون این شیشه های پس از شکستن به قطعات ریزی تبدیل می شوند که گاهی در قاب خود می مانند.

نحوه تولید شیشه های سکوریت چگونه است ؟

روند ساخت این مدل از شیشه ها ، با مدل های دیگر کمی متفاوت است . برای ساخت آن ها  نیز احتیاج به شیشه خام است . برای این کار ابتدا نوع خام تولید شود. هنگامی که تمام مواد اولیه برای سکوریت سازی فراهم شد قبل از فرایند سکوریت کردن اول باید آن ها را به اندازه دلخواه برش داد .

این کار را بعد از فرایند سکوریت سازی نمی شود انجام داد زیرا بعد از این فرایند شیشه ها به هیچ عنوان از هم جدا نمی شوند و در این مواقع اگر خراشی روی آن ها  بیفتد. خطر شکستنشان را بسیار بالا می برد . بعد از برش دادن آن ها را مورد بررسی قرار می دهند تا در صورت وجود حباب در آن ها مانع از سکوریت کردن شوند .

بعد از صیقل دادن و تمیز کردن ، حالا نوبت به سکوریت کردن آن می رسد .

برای فرایند تولید شیشه سکوریت اتوماتیک ، آن ها را در کوره ای با دمای 700 درجه سانتی گراد قرار می دهند. و بعد از مدتی آن را در دستگاه کولینگ می گذارند .

این دستگاه برای مدت چند ثانیه آن ها را در معرض فشار بالایی از هوای سرد قرار می دهد. تا بیرون آن زود تر از مرکزش خنک شود این کار باعث سکوریت شدن می شود .

شیشه های سکوریت خاصیت پودر شوندگی دارند
شیشه سکوریت اتوماتیک خاصیت پودر شوندگی دارند

مزایای درب شیشه ای سکوریت

این مدل از شیشه هایی که به نام شیشه سکوریت اتوماتیک شناخته می شوند بیشتر در اماکن عمومی مانند : پاساژ ها ، مراکز خرید ، بانک ها و ادارات و…… استفاده می شوند . در این مکان ها به دلیل رفت و آمد زیاد مردم امکان شکستن و یا خرد شدن وجود دارد. به همین خاطر است که از این مدل در اماکن عمومی استفاده می شود .

شیشه های سکوریت علاوه بر اماکن عمومی ، در منازل ما نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد . بالکن، شیشه بخاری ، شومینه ، فر ، گلس گوشی و خیلی از وسایل دیگر داخل منزل همه از این مدل استفاده می شود .

شیشه سکوریت اتوماتیک که یکی از موارد استفاده این مدل است. در بانک ها و مراکز خرید مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل رفت و آمد زیاد در این اماکن امکان شکسته شدن آن ها بسیار زیاد است. و اگر در این مکان ها از مدل معمولی استفاده شود. باعث به خطر افتادن جان مراجعه کننده ها و یا خریداران می شود.

برای همین در این مراکز از مدل سکوریت استفاده می شود تا در صورت ضربه خوردن به قطعات بزرگ تیز و برنده تبدیل نشوند و جان مراجعه کنده ها را به خطر نیندازند .

قیمت شیشه سکوریت

همانطور که می دانید این شیشه های از شیشه های معمولی گران تر هستند به این دلیل که فرآیند حرارتی روی آنها انجام می شود. عوامل مهمی که در قیمت شیشه سکوریت و شیشه سکوریت اتوماتیک تاثیر گذار است . ابعاد شیشه : که هرچه بزرگتر باشد قیمت آن بیشتر می شود . و همچنین قطر شیشه سکوریت: هرچه قطر شیشه سکوریت بیشتر باشد مقاوم تر است و قیمت بالاتری دارد.

موارد استفاده از شیشه های سکوریت (درب اتوماتیک شیشه ای دورال در)
یکی از موارد استفاده از شیشه های سکوریت در گوشی های موبایل است

شیشه سکوریت بالکن

امروزه معمولا از شیشه سکوریت بالکن به جای نرده استفاده می شود. در حالی که شیشه یکی از ایمن ترین گزینه ها برای محافظت از لبه بالکن است ، اما طبیعتاً شکننده است. تمام بالکن ها به شیشه سکوریت مقاوم نیاز دارند و به شیشه ای که  در اثر حرارت ، معتدل ، آغشته به حرارت ، یکپارچه یا سفت ، مقاوم شده است. اما در هر صورت ضربه می تواند شکستگی ایجاد کند اگر ضربه شدیدی ایجاد شود ،  باعث شکستن شیشه سکوریت می شود.

نصب شیشه سکوریت اتوماتیک

ابتدا باید اندازه شیشه ها قیل از نصب شیشه سکوریت اتوماتیک مشخص شوند. شیشه های معمولی را قبل از سکوریت کردن برش می زنیم. چون پس از سکوریت کردن امکان برش وجود ندارد.

هنگام نصب شیشه سکوریت و همچنین جابه جایی آن باید مراقب ضربات احتمالی به گوشه های شیشه ها باشیم.

نصب درب شیشه ای اتوماتیک

نصب درب شیشه ای اتوماتیک راه حلی برای باز و بسته شدن درب است . این که این درب ها به چه صورت نصب شود بستگی به نصاب و شرکت تولید کننده درب شیشه ای اتوماتیک دارد.

نصب درب های اتوماتیک شیشه ای با فریم ثابت

درب نصب درب شیشه ای اتوماتیک با شیشه سکوریت معمولا وقتی که عرض محل از 3 متر بیشتر باشد از درب دور لنگه استفاده می شود، که 2 عدد از فریم ها ثابت و بقیه متحرک هستند . این نوع درب بسیار زیبا است.

وقتی عرض درب از 3 متر کمتر باشد از سک فریم ثابت و سک متحرک استفاده می شود .و درب به یک سمت باز می شود.

نصب درب شیشه ای اتوماتیک بدون فریم ثابت

چه زمان نیازی به خرید و نصب فریم ثابت ندارید؟در مواقعی که از شیشه سکوریت و یا دیوار ساختمان موجود استفاده می شود نیازی به فریم ثابت نیست.زیرا وقتی که درب باز می شود فریم متحرک به پشت شیشه سکوریت و یا دیوار می رود.

کتیبه شیشه سکوریت

وقتی که ارتفاع مکان نصب زیاد باشد تا دو متر و بیست سانتی متر را درب اتوماتیک و بالای آن کتیبه ای از جنس شیشه سکوریت نصب می شود.در نصب کتیبه شیشه سکوریت به یراق نیز احتیاج هست و باید درنظر گرفت.

مراحل نصب درب شیشه ای اتوماتیک

در این قسمت سعی کردیم مراحل نصب معمول درب شیشه ای اتوماتیک را شرح دهیم. این نصب مربوط به نصب درب شیشه ای کشویی اتوماتیک می باشد.

در قدم اول ابتدا باید شیارها را به سمت بالا ببرید.و سپس در آن محل سوراخی ایجاد کنید.در مرحله بعدی شیار ها روی سقف قرار دهید.درب این مرحله از نصب درب شیشه ای اتوماتیک به سراغ شیارهای پایینی بروید.تا در انتها به بخش نهایی آن برسید.توجه داشته باشید این شیارها باید طوری نصب شوند که زیر شیارهایی که در بالا وجود دارد قرار بگیرند.در مرحله آخر نصب درب شیشه ای اتوماتیک نوبت به عمود کردن درب می رسد.با به حرکت در آوردن شیاری که در پایین قرار دارد درب را عمود کنید.

وقتی شیار ها در جای خود به صورت دقیق قرار گرفتند حال درب شیشه ای اتوماتیک اصلی را قرار دهید.معمولا درب های کشویی اتوماتیک از دو قسمت تشکیل شده اند. پس از قرار دادن درب روی شیار آن را تراز کنید.

درب را صاف و تنظیم کنید.سوراخ های پایین درب را پانچ کرده و توجه کنید مطالعه دفترچه راهنمای نصب درب شیشه ای اتوماتیک فراموش نشود.

نصب اپراتور درب شیشه ای اتوماتیک

نصب درب شیشه ای اتوماتیک یک راه حل خوب و مناسب برای افراد معلول است.که دسترسی به مکان های مختلف را برای آنها آسان می کند.یکی از مراحل نصب درب شیشه ای اتوماتیک نصب اپراتور درب شیشه ای اتوماتیک است.که با نصب اپراتور درب شیشه ای اتوماتیک اطمینان حاصل می کنید که درب به صورت خودکار باز و بسته خواهد شد.

محاسبه قیمت درب های اتوماتیک شیشه ای

فاکتورهای زیادی درب قیمت درب های اتوماتیک شیشه ای نقش دارند.

1.نوع اپراتور درب

2.شیشه درب که از شیشه سکوریت برای درب های اتوماتیک استفاده می شود.

3.فریم درب و اندازه فرم

4.باتری

5.قفل درب

6.هزینه نصب درب شیشه ای اتوماتیک

7.کتیبه شیشه سکوریت

مطلب آخر در مورد این شیشه ها

همان طور که در بالا گفته شد. شیشه سکوریت یکی از انتخاب های خوب برای اماکن عمومی و مکان های پر رفت و آمد است. با پیشرفت صنعت شیشه سازی و با پیشرفت تکنولوژی استفاده شده در این صنعت ، امروزه شاهد ساخته شدن چنین مدل هایی هستیم. که هفت برابر از شیشه های معمولی مقاوم تر اند .

این مدل همانطور که گفته شد به دلیل طرز حرارت دهی در کوره های مخصوص به این مقاومت می رسند. و روند تولید آن ها با سایر مدل ها کاملا متفاوت است . با توجه به نیاز به انجام عملیات ویژه سکوریت کردن ، بدیهی است که قیمت آن ها بیشتر از مدل معمولی باشد.

قیمت شیشه سکوریت بسته به ضخامت ، نوع و ابعاد، حدود 1.5 الی 4 برابر مدل معمولی با همان ابعاد و ضخامت است .

برش زنی شیشه سکوریت اتوماتیک نیز با بقیه مدل ها متفاوت است. این مدل باید قبل از سکوریت شدن به طور دقیق اندازه گیری و برش زده شوند. زیرا بعد از سکوریت سازی به هیچ عنوان امکان برش خوردن نیست .

بسیاری از افراد گمان می کنند مدل سکوریت با ضخامت یکسان، وزن بیشتری از نوع معمولی دارد. در صورتی که شیشه سکوریت و معمولی با ضخامت یکسان هیچ تفاوت وزنی با یکدیگر ندارند و دلیل مستحکم تر بودن مدل سکوریت، عملیات ویژه ای است که روی آن انجام می گیرد .

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان و متخصصان فنی دورال در تماس بگیرید.

امتیاز ما

مقالات اخیر

فهرست
مشاوره با کارشناسان ما